Narodna “buka” i županova bruka

Župan Dobroslavić ne odustaje od degradacije građanskog nezadovoljstva, i ozbiljno artikuliranih primjedbi na Studiju utjecaja na okoliš, na razinu buke. Postoji mogućnost da je župan zasljepljen “političkom odanošću” stranci koja ga je dovela na “vlast” pa zaboravlja da bi trebao slušati glas naroda koji ga je izabrao i od kojeg prima pristojnu plaću. U slučaju sumnje da se radi o velikom broju nezadovoljnika, dužnost mu je to provjeriti. Čak i ako nezadovoljnika nije puno, ali daju korisne primjedbe, trebao bi pozvati predstavnike protesta, uspostaviti dijalog te pronaći najbolje rješenje za cjelokupnu zajednicu. Ma da, to je ono, kako se zove …, ajme meni, na vrh mi je jezika … e bravo: demokracija!

Međutim, svima nam je jasno da se to neće dogoditi. Navedeno su postupci ozbiljne politike i ozbiljnih političara a župan je pokazao svoju ozbiljnost kroz pokušaje ponižavanja svih onih koji imaju drukčije mišljenje o tome kako bi brza cesta trebala izgledati.

Dakle, poštovani arhitekti, inženjeri, geolozi, prometni inženjeri, ekolozi i svi ostali: vi ste samo BUKA!

Uz buku je tu, naravno, i riječ politikanti, omiljena županova poštapalica. Jer, ako se slučajno bavite politikom, što je samo po sebi za župana crvena krpa, tada ste, kaže on, obični politikant. Ponekad je korisno baciti oko na rječnik i podsjetiti se što politikant znači u hrvatskom jeziku, što savjetujem i županu:

pejor. onaj koji se bavi dnevnom, neposrednom politikom bez širih pogleda i vizija, koji se iscrpljuje u ob. neprincipijelnim sitnim političkim kombinacijama i borbama i u njima traži političku i drugu korist

https://hjp.znanje.hr

Možemo zaključiti da nas župan definira upravo s karakteristikama svoje politike, jer “politika bez širih pogleda i vizija” je karakteristika stranke kojoj župan pripada, a da i ne govorimo o “neprincipijelnim sitnim političkim kombinacijama i borbama” kao i o “političkim i drugim koristima”.

Zaključiti ću s par brojeva i malo matematike, koja očito županu ne ide najbolje. Grad Dubrovnik i Župa dubrovačka imaju oko 50.000 stanovnika. Predano je preko 1.500 pisanih primjedbi na Studiju utjecaja na okoliš, što čini 3% stanovništva. Uzmimo u obzir i da je za Grad Dubrovnik negativni utjecaj ovakve trase brze ceste od lokalnog interesa, odnosno samo za stanovnike Rijeke dubrovačke, pa mnogi ljudi nisu ni imali dovoljno motiva da se aktiviraju. Isto tako treba uzeti u obzir da kod nas ljudi nerado javno protestiraju, jer znamo kakve mogu biti posljedice za “drčnog” pojedinca, a i obitelj. Prema tome, kada ovoliko ljudi nađe snage za protest, taj broj treba pomnožiti barem s 10. U konačnici možemo zaključiti da se radi o i te kako velikom broju ljudi, a ako je županu ovih službenih 3% malo, neka na to upozori Plenkovića kada bude ponovo sklapao političke koalicije.

Župan i buka

Odgovori