Kako se Javna rasprava o brzoj cesti pretvorila u narodnu pobunu

Javna rasprava na temu Studije utjecaja na okoliš brze ceste, koja je održana 5. rujna u Staroj bolnici, sličila je više na narodnu pobunu nego raspravu. Nezadovoljstvo svih prisutnih je bilo snažno artikulirano kroz protest ispred zgrade, performans kada su djeca donijela na stol izlagača zamućene boce vode, glasno i ponekad bijesno dobacivanje te kroz argumentirano izlaganje ogromnog broja ljudi. S druge strane, loši argumenti, zbunjenost i nepripremljenost izrađivača Studije, koji su nas trebali uvjeriti kako je ovo izvanredan projekt, još su više potpirivali ionako užarenu atmosferu.

Na kraju teksta imate cijelu snimku.

Ovo je tekst mog izlaganja a kroz komentare može iznijeti i vaše mišljenje:

Da ne bi bilo nedoumice, manje više svi smo za izgradnju brze cesta koja će prometno rasteretiti Župu dubrovačku, i u to nema sumnje. Međutim, uvjeren sam da ogromna većina stanovnika Rijeke dubrovačke i Župe dubrovačke nije za cestu po svaku cijenu, nije za cestu koja će uništiti krajolik, izvore vode, kulturna dobra, zaštićene životinjske vrste itd.

Uredbom o provedbi postupaka utjecaja zahvata na okoliš, člankom 30., je propisano da zahvat, čiji se utjecaj razmatra, mora imati varijantna rješenja, odnosno da se kroz Studiju utjecaja na okoliš moraju razmatrati bar dvije varijante projekta i procijeniti koja je od njih povoljnija za okoliš.

Zašto to u slučaju brze ceste Dubrovnik Zračna luka nije napravljeno?

Iznijeti ću dva moguća razloga:

1. Ide se na još jedan most, koji ću uništiti vizure takozvanog Zaštićenog područja – značajnog krajobraza Rijeke dubrovačke, proglašenog prirodnim rezervatom još 1965., vjerojatno zato da struka ne bi morala srušiti most Dubrovnik i ponovo ga, stručno, sagraditi s četiri trake i stručno priznati da su ga, prije malo više od 20 godina, stručno podkapacitirali.

2. U Župi se ide ispod Postranja iz barem dva razloga:

  1. da bi bila moguća spojna cesta koja će tu jedinu župsku zelenu oazu uništili izgradnjom novih stanova i tako općina uprihoditi što više novaca kroz komunalne naknade i ostalo;
  2. da bi investitori novog turističkog kompleksa u Kuparima dobili direktnu vezu s brzom cestom i da slučajno usput gosti ne bi stali na objed u neki od župskih restorana.

Posljedice ove sulude varijante su mnogobrojne:

  1. Bez ikakve sumnje najveća i nepopravljiva šteta ovakve brze ceste je trasa ispod Postranja. Ona će trajno uništiti jedinu zelenu oazu Župe koja bi trebala biti prostor za poljoprivredu, OPG-ove, parkove, biciklističke staze itd., jednom riječju sve ono što za nas predstavlja kvalitetu života a za turizam dodatni sadržaj i dokaz da smo civiliziran narod.
  2. Na tom relativno kratkom potezu ćemo imati više od 1.500 metara nasipa koji je na grafičkom prikazu lukavo obojan zeleno. Kako u prirodi izgledaju naši nasipi nažalost možete vidjeti na mnogobrojnim primjerima po Župi a nijedan nije ni blizu zelen. Visina predviđenih nasipa je i do preko 17 metara. Ako se netko pita zašto toliko nasipa, odgovor je: pa zato da se iskopi iz tunela negdje smjeste a, eto, Župjani će rado ponuditi svoja plodna polja. Ionako već imamo ogromni ilegalni nasip građevinskog otpada na putu od Dupca prema Brgatu i nekoliko manjih.
  3. Trasa brze ceste prolazi besramno u blizini mnogih kuća, da ne idem u detalje, pogledajte samo nasip koji u Klokurićima dolazi do samih kuća. Umjesto da napravite tunel ili galeriju vi ste bezobzirno nasipom ljudima ušli skoro pa u dnevni boravak.
  4. Biti će ugroženi mnogobrojni izvori vode. Spomenuti ću samo Žeginjac, Brašinu, Skoraćicu, Klanjevicu, Zavrelje i Duboku ljutu. Ne zaboravimo da je izvor Zavrelje (zapravo Vrelo) naročito ugrožen a on opskrbljuje pitkom vodom od hotela Astarea pa sve do nove škole. Tu su četiri hotela, vrtić, ambulanta, obje škole. Voda je jedan od razloga zašto život na ovom prostoru postoji već tisućama godina a vi i to blago želite ugroziti. Na stranu to što voda postaje najvažniji resurs na planeti Zemlji, osim u Rijeci dubrovačkoj i Župi.
  5. Uz to spojna cesta prema Kuparima prolazi poplavnim područjem bujičnih potoka koje je ionako već ugroženo nebrigom i neodržavanjem.
  6. Ova trasa prolazi ili preko ili u blizini kulturne baštine. Da bi se sačuvala kvaliteta određenog okoliša potrebno je poštovati ne samo njegovo biološko već i kulturno-povijesno nasljeđe.
  7. Nakon tunela Baletići trasa ide kroz usjeke, padinama Malaštice i Zvijezde pa dalje preko Plata, i ostavlja ogromne rane u prostoru koje će trajno unakaziti ovaj ionako već ugroženi prostor.
  8. Planirate prometne čvorove Župa, Gajine i Soline. Tri spojne ceste na 5 km??? Gdje će Župljani s tri čvora? U Zračnu luku? Pa imamo magistralu! U Grad? Pa imamo magistralu, osim ako je struka neće srušiti! Neka bude jedan čvor, koliko god bila upitna potreba, ali svakako ne onaj prema Kuparima.

Bilo bi još dosta detalja ali ću stati ovdje i ponuditi rješenje jezikom kojeg svatko može razumjeti:
Treba koristiti postojeći most preko Rijeke dubrovačke. Ako su dvije trake dovoljne za Pelješki most biti će i za brzu cestu. Nakon mosta tunelom negdje do blizine čvora Ilijina glavica, zatim tunelom prema Šumetu i Brgatu gdje će trebati kraći vijadukt, na izlazu iz tunela padinama poviše Postranja, pretežno galerijama i tunelima a ne usjecima i nasipima, dalje tunelom kroz Malašticu i Zvijedu i, koliko je moguće, sve do Duboke ljute, gdje će kao i sada biti potreban vijadukt, nakon toga ponovo tunelom prema Zračnoj luci.

Na takav način smo spasili Rijeku dubrovačku, oslobodili devastacije Župu dubrovačku a tuneli će nam dati mogućnost da se radi i u tri smjene 365 dana godišnje bez problema s vremenskim uvjetima, bukom itd. Osim toga, barem s tunelima imamo iskustva pa nećemo morati zvati Grke ili Kineze da nam grade ceste.

Župane, zaista mi nije jasno kakvo vi to sjećanje želite ostaviti na sebe i vaše političko djelo. Da ste radili protiv volje naroda? Da je vaša samovolja bila bezobzirnija i od komunista? Zamislite koja je to sramota da se i za vrijeme komunizma više pitalo i slušalo narod nego u ovoj, uvjetno rečeno, demokratskoj Hrvatskoj.

S Lučinim razdoljem ste već trajno upropastili vaše Primorje, sad dolazite po Rijeku dubrovačku i Župu dubrovačku. Ostavite se naše đedovine, našega prosperiteta budućnosti.

Treba li vam se dogoditi da vam ljudi stanu ispred bagera kao onaj Kinez na Tiananmen trgu da bi shvatili da su vas ljudi izabrali da zastupate naše interese a ne da pogodujete interesima investitora i tko zna koga?
Imate još jednu priliku da pokažete da ste jedan od nas, da živite na prostoru koji volite kao i svi mi. Nemojte je prokockati.

I na kraju jedan mali referendum:
Neka digne ruku tko je za ovakvu varijantu ceste.

(digao je ruku jedan čovjek za kojeg su mi poslije rekli da je iz Čapljine, da ima bagere i da jedva čeka početak radova)

Sad dignite ruku za varijantu koja će voditi računa o našim primjedbama i savjetima.

(Digli su ruke svi ostali u dvorani.)

Eto, sad znate što vam je činiti.

I, molim vas, nemojte se pozivati na Prostorni plan, on postoji zbog nas a ne mi zbog njega. Mijenjali su se i prijevodi Biblije pa može i Prostorni plan!

Odgovori