Jesu li čvrsti dokazi razlog potvrđivanja optužnice protiv Nardellija?

Nedavno je, točnije 26. kolovoza, objavljena vijest da je „nakon 13 godina potvrđena optužnica USKOK-a protiv HDZ-ovog načelnika Župe dubrovačke zbog zlouporabe položaja i primanja mita”. Nekoliko dana zatim i lokalni su mediji prenijeli ovu vijest koju su neki s nestrpljenjem a neki sa zebnjom čekali već godinama. Naime, svima je u interesu da se ova priča detaljno istraži i ustanovi je li načelnik zaista kriv ili ne. I on sam kaže: „…Zadovoljan sam jer će se konačno završiti ova trakavica, a kroz sve ove godine doživio sam uistinu niz neugodnosti vezano po tom pitanju. Kad god bi se neki novinar ili medij sjetio i kada je to nekome odgovaralo bio sam prozivan, a posebno je to dobilo veću razinu u vrijeme predizbornih kampanja u vrijeme izbora. Očekujem da ću kroz sudski postupak koji će uslijediti dokazati svoju potpunu nevinost u cijeloj toj priči”. Možemo se samo nadati da će se načelnikova očekivanja zaista ostvariti jer nikome ne bi bilo ugodna spoznaja da je općinom dugi niz godina upravljao čovjek koji je zloupotrijebio povjerenje koje je dobio na izborima. Je li tako ili ne saznati ćemo prije ili kasnije.

Srećom po našeg načelnika, i samo za njega, izbija skandal oko „pljačke stoljeća” u INI pa se Vlada i HDZ moraju pozabaviti većim problemima, prema kojima Motel Župa izgleda kao krađa armaturne mreže.

Međutim, idemo pogledati nekoliko zanimljivih navoda iz prvog teksta koji je progovorio o potvrđivanju optužnice. Što se zaista dogodilo oko Motela Župe?

Da bi skratili cijeli tekst Imperijala koji, čini se, citira USKOK-a, suština je sljedeća: „…načelniku jedne općine i drugoosumnjičeniku, članu poglavarstva te općine zaduženom za pitanja komunalnih djelatnosti, prostornog uređenja i zaštite okoliša, ponudili su 1.800.000 kuna, a što su oni i prihvatili.”

Konkretno, radi se o navodno namjerno pogrešnom izračunu kubikaže građevine (Motel Župa), kao podloge za utvrđivanje komunalnog doprinosa, koji je tako, umjesto 9.247.022,40 kuna procijenjen na 5.257.169,70 kuna uz štetu za našu općinu od 3.989.852,70 kuna.

Dakle, to je sukus priče ali u tekstu Imperijala.net stoji još jedna zanimljiva informacija:
„Prema sadržaju optužnice i dokazima na kojima se ista zasniva te prije svega na taksativno navedenim materijalnim dokazima koji su navedeni u optužnici, rezultata posebnih izvidnih mjera u predmetu Županijskog suda u Zagrebu broj Kir-Us-28/07 pribavljenih temeljem naloga od 27. srpnja 2007. i 12. listopada 2007. u odnosu na trećeokrivljenog Kruna Hercega s nadziranih telefona brojeva koje je koristio i to 091xxxxxx i 020xxxxxx , telefonskih razgovora između njega i četvrtookrivljenog Davora Maravića, kao i drugookrivljenog Vlahe Kesovije te prvookrivljenog Silvija Nardellia. Iako okrivljenici negiraju počinjenje kaznenog djela osnovana sumnja upravo proizlazi iz navedenih u optužnici materijalnih dokaza te nadziranih telefonskih razgovora okrivljenika iz rezultata posebnih izvidnih mjera iz kojih je vidljivo kako okrivljenici u vremenu od 8. kolovoza 2007. pa nadalje ostvaruju intenzivnu telefonsku komunikaciju s predstavnikom investitora četvrtookrivljenim Davorom Maravićem te zajednički dolaze do podataka visine komunalnog doprinosa u iznosu od 9.000.000,00 kuna te razlika u obujmu postojeće i novo projektirane građevine, što je investitoru bio neprihvatljivo visoki iznos za platiti te se međusobno dogovaraju kako ovaj obračun umanjiti, a što sve proizlazi iz posebnih dokaznih radnji nadziranih telefona.”

Ako su navodi Imperijala točni, a čini se da citiraju USKOK-a, izgleda da postoje itekako čvrsti dokazi o krivičnom djelu.

Bilo kako bilo, dvije su mogućnosti: Ili će HDZ dodati još jednu „recku” na dugom popisu bezočnih pljački (više od 4.000.000.000 kuna do sada) ili ćemo, jednog dana, odahnuti u spoznaji da je općinom upravljala osoba apsolutnog integriteta i poštenja.

Hoće li „Motel Župa”, nakon legendarne „Hotel Californije”, postati inspiracija za nekog župskog rokera?

Odgovori