O strahu, zdravlju, Covidu-19, mjerama i slobodama

U ovim čudnim vremenima, kada je teško razlučiti normalno od ludila i kada je teško ostati razuman, osjećam potrebu oglasiti se o stanju koje živimo već gotovo dvije godine. Nemam gotovo nikakvog utjecaja na postojeću situaciju, ali osjećam odgovornost jasno izreći sve što me zabrinjava kao čovjeka. Nisam stručan u području medicine i epidemiologije, ali znam čitati, slušati stručnjake od kojih su mi neki i osobni poznanici i prijatelji, znam promišljati i u skladu s dobivenim informacijama donositi zaključke. Želim jasno reći da ne negiram ozbiljnost bolesti Covid – 19, znam da su bolnice pune pacijenata s teškim kliničkim slikama. Nisam nužno protiv svakog cjepiva, a maske mi ne smetaju, jer razumijem da mnogima stvaraju osjećaj zaštite i sigurnosti. Međutim, u javnim politikama usmjerenima suzbijanju epidemije i posljedica bolesti Covid-19 otkrivam niz nelogičnosti na koje želim ukazati.

Svjedoci smo da se naše društvo počinje snažno polarizirati na nov način, pomalo dostižući razinu društvene podjele već prisutne u mnogim razvijenim zemljama. Upravo zato što još nismo dostigli tu razinu paranoje, nadam se da možda još imamo mogućnost sačuvati zdrav razum i spriječiti daljnju eskalaciju društvenih podjela.

Imunološki sustav

Imunološki sustav je prirodna obrana našeg tijela koju čini mreža stanica, tkiva i organa koji djeluju na prepoznavanju i uklanjanju štetnih stranih tijela poput bakterija, virusa, parazita, gljivica itd. Budući da imunološki sustav može biti snažniji ili slabiji, preporučuje nam se da ga stilom života jačamo, odnosno da:

 • ne pušimo;
 • jedemo dosta voća i povrća;
 • održavamo tjelesnu aktivnost;
 • ne pretjerujemo u količini hrane i održavamo primjerenu tjelesnu težinu;
 • budemo umjereni u konzumaciji alkohola;
 • dovoljno spavamo;
 • održavamo higijenu;
 • pokušamo smanjiti stres.

Od trenutka kada se pojavio ovaj novi patogen, pitao sam se zašto se nije razvila opsežna javno-zdravstvena kampanja da s navedenim korisnim navikama pokuša ojačati imunološki sustav, čime bi se na prirodan način djelovalo protiv zaraze i njenih težih posljedica. Uostalom, definicija zdravlja, koja se pripisuje našem Andriji Štamparu, u prvi plan stavlja prevenciju, jer se zdravlje ne razumije kao odsustvo bolesti, nego kao stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja.

Bolnice i primarna medicinska pomoć

Na Međunarodnoj konferenciji o primarnoj zdravstvenoj zaštiti (Alma Ata 1978.) donesena je deklaracija o ciljevima zdravlja. Deklaracija je odredila primarnu zdravstvenu zaštitu kao glavnu društvenu snagu pri postizanju tih ciljeva.

Nažalost, kod Covida-19 primarna medicinska pomoć je uskraćena, ne samo kod nas nego i u drugim zemljama. Nikakav, službeni protokol liječenja, odnosno ublažavanja simptoma nije razvijen, a zaraženima je pristup odabranom liječniku primarne zdravstvene zaštite uskraćen.

Nameće se logično pitanje: bi li bolnice bile pod opterećenjem pod kojim se sada nalaze da su zaraženi kvalitetno praćeni od prvih simptoma? Jedna od temeljnih postavki medicine je rano prepoznavanje bolesti i što ranije liječenje. Ta postavka izgleda da ne vrijedi za Covid-19.

Cijepljenje

Cjepivo je, kao i više puta u povijesti kod drugih bolesti, trebalo biti najbolji odgovor na Covid-19. Tvrdilo se da će osigurati imunost i prevenirati zarazu.

https://www.reuters.com/article/factcheck-covid-vaccines-idUSL1N2M70MW

Međutim, prema posljednjim informacijama, to se nije dogodilo. Naprotiv, recentni znanstveni radovi potvrđuju da zarazu šire gotovo jednako i cijepljeni i necijepljeni.

https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(21)00648-4/fulltext

Zbog čega se onda u provođenju zdravstvene politike i dalje inzistira na pogrešnom diskursu koji širenje zaraze pripisuje isključivo necijepljenima. Diskusiju o nizu drugih kontroverzi oko ovog cjepiva prepustio bih stručnjacima, pogotovo kada svi budu imali slobodan i ravnopravan pristup medijima.

Liječenje Covida-19

Od samog početka pandemije neki liječnici su pokušavali naći farmakološku pomoć oboljelima, pa je tako, između ostalih, neprofitna organizacija FLCCC Alliance u SAD-u napravila protokol liječenja Covid-19 bolesnika.

https://covid19criticalcare.com/covid-19-protocols/

Ovo je samo jedan primjer od više njih, i svi su redom ignorirani ili difamirani.

Sve do nedavno jedino ispravno, efikasno i uopće moguće rješenje je bilo cijepljenje. Ipak, pošto je sve više znanstvenih radova posvjedočilo da cijepljenje nije polučilo željeni efekt (vidi poveznicu pod „Cijepljenje”) prije nekoliko dana pojavila se vijest o novom lijeku protiv Covida-19. Hrvatska se požurila potpisati ugovor s proizvođačem F. Hoffmann – La Roche po simboličnoj cijeni od 15.501 kuni po bočici. Predviđena potrošnja je oko 200 bočica mjesečno.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/hrvatska-narucuje-lijek-protiv-korone-cijena-je-oko-2000-eura-po-bocici-evo-tko-ga-proizvodi-15121450

Igrom slučaja, i AstraZeneca i Pfizer gotovo istodobno proizvode lijek koji će biti „učinkovitiji od cjepiva protiv Covida-19“.

https://zimo.dnevnik.hr/clanak/astrazeneca-ima-novi-lijek-protiv-covid-19-ucinkovitiji-je-i-od-njihovog-cjepiva—684653.html

https://www.vecernji.hr/techsci/pfizer-objavio-rezultate-lijeka-za-covid-19-ima-ucinkovitost-od-89-posto-1536876

Vidjeti nešto sumnjivo u tome da prethodni protokoli liječenja Covida-19 nisu prihvaćeni, jer koriste već poznate i jeftine lijekove, a da se rješenje vidi u novim i izuzetno skupim lijekovima, bilo bi na razini teorije zavjere, pa se time radije ne bih bavio.

Mediji i Covid-19

Od samog početka pandemije mainstream medijski prostor ne samo što je uskraćen neistomišljenicima iz struke, nego se istovremeno koristi i za obračun s „hereticima”. Jedna od najpoznatijih žrtava medijskog linča je Luc Montagnier, čovjek koji je 2008 dobio Nobelovu nagradu za otkriće HIV virusa. Usudio se tvrditi da je Covid 19 virus došao iz laboratorija u Wuhanu.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/francuski-nobelovac-koronavirus-je-sigurno-nastao-u-laboratoriju-u-wuhanu/2176273.aspx

Godinu dana kasnije, ta će teza ipak biti ozbiljno uzeta u obzir.

https://www.rtl.hr/vijesti-hr/korona/4085126/je-li-koronavirus-ipak-dosao-iz-laboratorija-u-wuhanu-celnik-who-priznao-da-je-teorija-bijega-virusa-ipak-moguca/

Lista obračuna s pojedincima u kojoj se koriste mediji bi bila duga pa ću spomenuti još samo Roberta W. Malone-a, jednog od autora mRNA tehnologije koji je izjavio:

Što se događa s povjerenjem u javno zdravlje i USG (US Goverment) ako se pokaže da je Ivermektin siguran i učinkovit za COVID, a genetska cjepiva imaju značajne sigurnosne probleme? Ovo izgleda kao vrlo uvjerljiv scenarij s mjesta gdje sjedim.”

Odgovor se nije dugo čekao: „Kako je dr. Robert Malone izumio antivakserstvo.”

https://forbetterscience.com/2021/10/04/how-dr-robert-malone-invented-antivaxxery/

Nova medijski pogonjena dogma te diskurs u kojem se sve koji misle drugačije etiketira ravnozemljašima i imbecilima*, a one koji propituju mjere Stožera antivakserima, uperena je zapravo protiv znanosti. Upravo zahvaljujući tome što znanstveni proces nikada ne staje, postoje različita mišljenja, različiti znanstveni radovi, teorije i javni istupi. Dok se ne pokažu definitivno pogrešnima, teorije uživaju znanstveni legitimitet. Čini se kao da sve to danas više ne vrijedi. Nastala je nova, politički uvjetovana dogma i svatko tko se usudi izreći kritiku biti će spaljen na lomači društvenog ugleda, nerijetko i vlastite egzistencije. U konačnici, ovakav medijski linč je doveo do povlačenja gotovo svih stručnjaka s imalo drugačijim mišljenjem, a medijski i društveni prostor koji im je oduzet zaposjeli su razni redikuli bizarnih ideja i rješenja, diletanti i politički paraziti.

*https://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/dubrovnik/zupanija/dubrovnik/dobroslavic-primio-trecu-dozu-i-pritom-porucio-ne-nasjedajte-na-imbecilne-poruke-protivnika-cijepljenja-1141340

Politika i Covid potvrde

Dužnost politike je pronalaziti najbolja rješenja za zajednicu koju predstavlja. Takva potreba je naročito važna u kriznim situacijama kao što je ova s Covidom-19. Povjerenje javnosti prema Nacionalnom stožeru je bilo izuzetno veliko od samog početka Covid-19 krize. To pokazuje da ljudi žele i pozdravljaju kvalitetnu javnu politiku u službi zaštite zdravlja i interesa čitave zajednice. Nažalost, cijeli niz loših odluka je vrlo brzo doveo ne samo do nepovjerenja prema Stožeru, već i do ismijavanja njegovog rada, a počelo je s već čuvenom Hvarskom procesijom u travnju 2020. godine.

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/hvarskoj-procesiji-virus-nije-mogao-nista-ima-dobru-vezu-foto-20200410

Na našu nesreću Stožer se nije promovirao u meritorno tijelo, o čemu svjedoči niz nelogičnih i štetnih odluka koje kod ljudi izazivaju bijes, nezadovoljstvo i nepovjerenje, kao što je to slučaj s posljednjom odlukom oko Covid potvrda. Prema posljednjim znanstvenim radovima (vidi poveznicu pod „Cijepljenje”), budući da su gotovo jednako u mogućnosti prenositi virus kao i necijepljeni, upravo će cijepljeni nositelji Covid potvrda biti primarni širitelji zaraze. Covid ih potvrde, naime, izuzimaju od obaveze testiranja, a omogućuju im slobodno kretanje. Na temelju svega možemo zaključiti da odluka Stožera o Covid potvrdama, kombinirana s invazivnim načinom testiranjem i neopravdano visokim troškovima testiranja, nije epidemiološka, nego administrativna mjera prisiljavanja na cijepljenje.

Ljudi i Covid-19

Za pretpostaviti je da se većina ljudi cijepila zbog straha od bolesti. Isto tako logično je pomisliti i da se većina ljudi nije cijepila zbog straha od cjepiva i mogućih neželjenih pojava. Možemo primijetiti da je dominantan osjećaj koji prožima društvo – strah. Osim straha, naše društvo izjeda i nepovjerenje. Cijepljeni se sve više osjećaju prevarenima zbog neispunjenja obećanja koja su dobili tijekom kampanje cijepljenja. Necijepljeni se osjećaju ucijenjenima mjerama koje Stožer provodi, navodno zbog smanjenja broja zaraženih, hospitaliziranih i umrlih, a koje oni doživljavaju administrativnom prisilom na cijepljenje. Može li se zaustaviti porast straha, nesigurnost, nepovjerenja i sve veće agresivnost „suprotstavljenih“ strana?

Zaključak

Na temelju svega rečenog možda bi bilo dobro:

 • aktivirati primarnu medicinsku zaštitu i za ljude sa simptomima Covida-19;
 • dopustiti korištenje jeftinih i dostupnih protokola za liječenje Covida-19;
 • uvesti manje invazivne načine testiranja;
 • zabraniti sramotno visoke marže testova;
 • uvesti testiranja i za cijepljene, naročito u osjetljivim okruženjima;
 • otvoriti javni prostor za tolerantni dijalog među znanstvenicima različitih pogleda;
 • koristiti mjere za povećanje epidemiološke učinkovitosti, a ne za prisiljavanje na cijepljenje;
 • isključiti agresivnost prema svakom izboru koji je još uvijek u domeni slobode čovjeka;
 • otvoreno i bez cenzure govoriti i o neželjenim pojavama novih cjepiva;
 • razlikovati „antivaksere” od necijepljenih;
 • promijeniti retoriku ucjene „misli na druge” jer kada cjepivo ne imunizira cijepimo se da zaštitimo sebe, a ne susjeda;
 • djelovati na smanjenju socijalnih tenzija.

Odgovori