Sloboda se može osvojiti samo njenim konzumiranjem

Dok župan Dobroslavić u svom Izvještaju u uspjehe ubraja “organiziranje aktivnosti informiranja i uključivanja građana, čime će im se omogućiti da aktivno sudjelujući u europskom demokratskom procesu donose utemeljene odluke o budućnosti EU-a”, dotle se u praksi građane kao političke subjekte obeshrabruje i pasivizira, kako bi HDZ u cijelosti preoteo državu i podredio je svojim partikularnim interesima.

HDZ je uspio kreirati ozračje straha u kojem više nije potrebna nikakva cenzura. Naime – zna se! da će svatko tko se zamjeri HDZ-u, snositi posljedice, ponajprije u profesionalnom, nerijetko u društvenom, a katkad i u privatnom aspektu svog života. Zbog tog realnog straha, svijest o značaju slobodne misli, riječi i djelovanja gotovo je zamrla. Potrebno ju je stoga riječju i djelom stalno držati živom. Samo oslobođenom mišlju, riječju i djelom moguće je osloboditi politiku od utjecaja sustava koji ju je u cijelosti zarobio i podredio svojim potrebama i interesima. Samo oslobođena misao, riječ i djelo mogu vratiti politiku u ruke svakog člana zajednice. Sloboda se može osvojiti samo njenim konzumiranjem. Pozdravljamo stoga sve pojedince i organizacije koje ustraju na slobodi i otvaraju joj nove prostore bivanja.

Odgovori