Dead end street Župe dubrovačke

/Članak je napisan prije objave rezultata izbora, u subotu, 15. svibnja; slika s giljotinom postavljena je nakon objavljenih rezultata u nedjelju oko 22 sata/

Pokrećući u kolovozu 2018. stranicu  Župa danas mislio sam kako bi to moglo pratiti 40-50 ljudi. Kako je vrijeme odmicalo sve je više ljudi dolazilo povirit’ o čemu se tu piše. Ima puno zanimljivih iskustava iz proteklog razdoblja od skoro 3 godine. Koji su članci najposjećeniji, koji prikupljaju zajamčene lajkove a koji ne, tko lajka, tko je prestao lajkat nakon što je doznao tko je autor stranice …

Župska staza koja vodi u ništa

U jednoj prigodi u ljeto 1991. slušao sam govor Vlada Gotovca. S iskrenim oduševljenjem svako malo smo ga prekidali pljeskom. Tada je Vlado otprilike  rekao: “Dragi moji Dubrovčani, dobar govornik lako od ljudi izmami pljesak sve dok im govori ono što žele čuti. Teško je izmamiti pljesak kad im govorite o stvarima koje ne žele čuti, s kojima se ne žele suočiti”. Par godina kasnije, točnije 6. lipnja 1997. pjesnik, filozof, “proljećar” i neupitni domoljub Vlado Gotovac fizički je napadnut tijekom predizbornog govora u Puli. Zanimljivo je da je napadač bio tada aktivni časnik Hrvatske vojske.

Njegovih sam se riječi prisjećao, a fizički nasrtaj “zaboravio”, odabirući teme za nove članke Župe danas. Naravno da mi je godio nagli porast broja posjeta na stranici. Lako je bilo uočiti što ljudi žele pročitati i vidjeti, ali me je “poslanje” ove stranice guralo na pisanje i članaka sa sadržajima koji će biti dočekani suzdržano, s neodobravanjem pa nerijetko i s podsmijehom iako su u njima iznošene tvrdnje potkrijepljene neoborivim dokazima.

Formule uspjeha

Zamjeraju kako su tekstovi previše kritički, kako se u njima vrijeđa općinsko vodstvo i jednu stranku, te da “vrijeđanje najviše govori o tebi samom”(?!) Nepristran, dobronamjeran i obrazovan čitatelj lako će prepoznati razliku između načina pisanja u člancima Župa danas u odnosu na istupe njihovih stranačkih ideala koji “časte” političke suparnike najprizemnijim uvredama. Samo dva primjera: predsjednik Sabora Jandroković prije nekoliko dana za predsjednika države Milanovića izjavljuje  –  Klatara se po Hrvatskoj,  klaun, jede ostatke hrane. Saborski zastupnik Bačić poručuje saborskom zastupniku Grmoji –  Bolje mu je da ide u Metković i hrani roditelje. Škrtac, roditelji mu se sramote po samoposlugama!

To je velikom dijelu Župljana prihvatljivo, čak i smiješno! Zanimljivo je da na takve svakodnevne “bisere” ne primjenjuju onu izreku kako “vrijeđanje najviše govori o njima samima”. Dapače, ponovo ih izabiru kao saborske zastupnike, gradonačelnike, načelnike …

Kako bilo da bilo pritisak se izdržao. Ostaje nada da je pisanje stranice Župa danas ugradilo jedan kamenčić u mozaik tek rođene župske demokracije. Na žalost, puno je kamenčića u Župskom mozaiku još potrebno da bi se megalomanski interes pojedinaca i “mali gulaš ili porcija tripica” malo većeg broja lojalnih sljedbenika preokrenuo u stvarni interes zaštite, obnove i razvitka Župe dubrovačke.

U životu nailazimo na izazove i ako želimo ispuniti svoju viziju “poslanja” moramo odustati od dijela blagodati za svoj život i svijesno prihvatiti neugodnosti koje iz takvog poslanja proizlaze.

A to u Župi baš i nije lako, zar ne?

                                                          *******

Facebook stranica Župa danas gasi se sutra s člankom “Nastavlja se bal vampira” i mojim viđenjem rezultata ovih izbora. Odluka o prestanku donesena je još prije dva tjedna jer je stranica završila smisao svog postojanja u obje inačice: pobijedili good guys ili bad guys.

Župa danas vas ostavlja u dobrim rukama jer će web Župadanas.info i Nikola Duper nastaviti s radom.