Nastavak malog festivala demokracije

Koliko god sam posljednjih 7 godina, od kada sam se vratio u Župu, nesretan zbog nedostatka istinske politike i slobode u našoj općini, toliko sam posljednjih mjeseci ohrabren jer se napokon vide znakovi koji bi mogli razbistriti ovu civilizacijsku kaljužu u koju smo upali.

Prije četiri godine pojavile su se dvije nezavisne liste koje su počele dobro raditi u općinskom Vijeću. Prije dvije godine se dogodilo i njihovo ujedinjavanje što je i Župa danas snažno zagovarala. Nedavno su se na političkoj sceni Župe pojavile još dvije stranke, Domovinski pokret i Dubrovački demokratski sabor i mislim da je to dobro za razvoj pluralizma i demokracije. Upravo zbog toga rado ustupamo i njima malo prostora na našem portalu. Pitanja na koja su odgovorili nisu samo njihova predizborna obećanja nego, kao i razgovor s gosparom Bašićem iz Župke, jedna vrsta neformalnog ugovora sa Župljanima.

Župa danas će nastaviti s djelovanjem i nakon izbora a vaša obećanja će biti tema naših budućih objava, nadam se u pozitivnom smislu.

Pitanja je dosta ali opet premalo ako gledamo koliko se problema do danas nagomilalo u našoj općini. Zato imajte strpljenja i pročitajte što nam kažu naši prijatelji i mještani.

Pitanja

Mateo Haičman – Domovinski pokret

Ivo Žeravica – Dubrovački demokratski sabor

Molim vas da se vrlo kratko predstavite, što je vaša profesija, što trenutno radite i koji su planovi za budućnost.

Ja sam Mateo Haičman, umirovljeni sam pripadnik hrvatske vojske u kojoj sam služio 27 godina. Vlasnik sam malog OPG-a, strastveni boćar i zaljubljenik u folklor i tradiciju. Bio sam kandidat Domovinskog pokreta za Hrvatski sabor, što me je nagnalno da se više aktiviram na lokalnoj razini.

Župljanin, nastavnik kuharstva i stručne prakse u TUŠ Dubrovnik, obogaćivanje turističke djelatnosti.

Koji je bio vaš osnovni motiv za ulazak u politiku?

Pa osnovni motiv mi je zapravo ta nužna promjena. Smatram da je Župa nakon više desetljeća iste vlasti počela stagnirati i gubiti svoj identitet. Nužno je ispraviti krive stavke, poboljšati sadašnje te otkriti buduće.

Centralistička i klijentelistička politika na vlast.

Što je loše u dosadašnjoj župskoj politici što vas je naročito motiviralo?

Mnogo je problema u našoj općini, najveći su zapravo sporost pri realizaciji projekata, loša prometna i cestovna infrastruktura, sveprisutni problem kanalizacije za cijelu Župu itd. Problem koji je svakako prisutan je centralizacija određenih župskih naselja poput Srebrenog i Mlina. Naravno oni su turistički najviše eksponirani, ali postoje i ostali dijelovi naše općine u koji se može i mora ulagati.

Najviše me motiviralo to što su uništili demokraciju i makli se od ljudi koji nisu njima podobni.

Ima li nešto dobro u dosadašnjoj župskoj politici što vas je isto tako motiviralo?

Naravno, ne treba uvijek kritizirati jer današnja općina je itekako drukčija od one u početku. Dosta stvari je napravljeno i potaknuto, ali kao što sam rekao posljednjih godina općina je ušla u fazu stagnacije i nemara. Počele su se zadovoljavati norme a ne potrebe.

Da je bilo nešto dobro u proteklom periodu ne bi sad ja s Vama razgovarao.

Što vas posebno motivira u politici?

Mnogo naših sugrađana na politiku gleda s prijezirom i nepovjerenjem prema političarima. Potpuno su u pravu i slažem se sa njima jer zahvaljujući nebrojnim skandalima i odlukama vladajućih, doveli su nas do toga . Odlučio sam se kandidirati da vratim nadu i povjerenje žitelja naše zajednice.

Osvještenje mladih što znači izaći na izbore i što njihov glas nosi u budućnosti. I da izlaženjem na izbore pokažu kako se živi u demokraciji.

Borite li se za vlast ili za službu?

Borim se za svoje sumještane.

Za službu, jer mi smo tu radi žitelja Župe.

Na koji način bi željeli doprinijeti da život u Župi bude bolji?

Mnogo je načina unaprijeđenija trenutne situacije u Župi dubrovačkoj, a najvažniji su: pomaganje i povezivanje lokalnih OPG-a kako u turističkoj tako i u gospodarskoj svrsi, unaprjeđenje cestovne infrastrukture te obnova starih francuskih putova (Trapit, Malaštica, biciklističke staze, itd.), promoviranje kulture kao osnovni faktor samoidentifikacije Župe kao cijele, osnivanje knjižnice i kulturnog doma koji je prijeko potreban, saniranje divljih odlagališta itd.

Na socijalnom, društvenom, kulturnom, sportskom, jer po meni čovjek je na prvom mjestu.

Koje su po Vašem mišljenju prvenstvene zadaće kojima se općina mora okrenuti?

Što se tiče gospodarske situacije općina se treba okrenuti ka razvoju turističke ponude u unutrašnjem dijelu Župe, pronalasku investitora i obnovi razrušenih hotela u Kuparima i Platu. Najvažnije je zapravo da Općina prije svega treba čuti potrebe njenih mještana i imati zdravu komunikaciju s njima, jer mi smo zapravo mala sredina gdje svi poznamo jedni druge te moramo imat zdravu i konstruktivnu vezu za naš daljnji razvoj.

Ured za EU fondove, kanalizacijski sustav, komunalna lučica.

Hoćete li javno objaviti proračun općine, kao što to već radi nekoliko Hrvatskih općina?

Naravno, građani trebaju znati gdje ide njihov novac. Sve treba biti javno i transparentno.

Sva financijska poslovanja moraju bit transparentna i naravno javno objavljivana

jer ipak je to nas novac i imamo pravo uvidjeti kako se radi s istim.

Imenujte jednu stranku s kojom sigurno nećete koalirati nakon izbora? (ako ne želite onda napišite da se ne želite izjasniti po tom pitanju)

Ako dođe do koalicije, idemo s onim koji misle i nude najbolje rješenje za Župu dubrovačku bez obzira na stranku.

Ne želim se izjasniti.

Iako financiranja dolaze iz različitih izvora što je po Vama veći prioritet: Groblje Dubac ili aglomeracija na području Župe dubrovačke?

Oba projekta su prioriteti i jako kompleksni, ali aglomeracija predstavlja važnu stavku za daljnji razvoj naše zajednice te je po tome ona važnija.

Aglomeracija u svakom slučaju.

Godinama slušamo o rušenju uništenih objekata u Kuparima ali nitko do sada nije spomenuo gdje bi se ta ogromna količina otpada odlagala. Treba li Vijeće odlučiti o prekidu dosadašnje prakse i zabrani odlaganja građevinskog i drugog otpada na području općine Župa dubrovačka?

Divlja odlagališta otpada su gorući problem naše općine proteklih godina, dok rješenja još uvijek nema. Naše stajalište je da im treba stati na kraj što prije, jer upravo je naša općina ta koja proteklih godina najviše oštećena po pitanju toga. Za budući otpad Kupara i njegovog odlaganja trebamo svi zajedno komunicirati i naći najbolje rješenje, te svakako iskoristiti i reciklirati ono što se može.

Jednostavno rješenje što se tiče građevinskog otpada iz Kupara ali neću o tome jer aktualna vlast je sklona krađi ideja, toliko o tome kako su sposobni a što se tiče divljih odlagališta to zakonom treba zabraniti i sve prekršitelje kazneno goniti.

Hoćete li doprinijeti rješenju problema divljih deponija koje ozbiljno narušavaju krajolik naše općine?

Kao što sam već naveo, divljim odlagalištima treba doći na kraj. Došlo je do problema da su određene „deponije“ zatrpale ne samo stare putove koji se mogu smatrati kulturnim dobrima, već i vodoopskrbne cijevi za Brgat. Ako dođe do njihovog pucanja doći će do velikog problema. Trn je to u oku Župi dubrovačkoj kojoj je narušen sklad i ljepota.

Rješenja su tu samo treba doći do smjene vlasti.

Kada već govorimo o Kuparima, u slučaju povlačenja još jednog investitora, vidite li Kupare isključivo kroz turističku namjenu ili bi taj prekrasni prostor, u kojem bi sačuvali samo hotele Galeb, Grand i Pelegrin, mogao postati sportsko-kulturni centar Župe?

Kompleks Kupari je toliko masivan da se može organizirati i naći mjesta za turističke, kulturne i sportske objekte i centre. Veliki je to potencijal koji se može i treba pametno iskoristiti.

Isključivo za turističku namjenu jer u povijesti je radio zavidne rezultate, sportsko kulturni centar da i to u prostoru auto kampa Kupari sa svim sadržajima za sve žitelje.

Kroz cijelu našu općinu već prolazi optički kabel. U zadnje vrijeme puno se govori o digitalnim nomadima. Brzi Internet je u razvijenim zemljama jedan od pokretača razvoja, mislite li da je to prilika za Župu i što mislite učiniti po tom pitanju?

Došlo je vrijeme da ljudi bez interneta kako poslovno tako i osobno ne mogu ne djelovati, stoga mi kao općina se trebamo zalagati za razvitak internetske mreže i edukacije na medijskim platformama.

Digitalni nomadi su budućnost turizma, samim tim dolazimo do proširenja ponude a da bi to funkcioniralo moramo urediti infrastrukturu za brzinu interneta.

Jeste li da se u Nadzorne odbore imenuju stranački povjerljivi ljudi ili stručni i sposobni bez obzira na stranačku pripadnost?

Čvrstog smo stava da u nadzornim odborima djeluju isključivo stručni i sposobni ljudi. Jer ikako drugačije vraćamo se na sustav iz kojeg smo davno izašli.

Čisti klijentelizam.

Trenutno na stranici Wikipedije pod općina Župa dubrovačka stoji da je:

Predsjednik Općinskog vijeća: Ivo Miletić

Potpredsjednik Općinskog vijeća: Mato Previšić

Hoćete li raditi na digitalizaciji općine i boljoj komunikaciji s građanima preko društvenih mreža i općenito preko Interneta?

Kao što sam već rekao, razvitak internetske mreže te edukacija na medijskim i električnim platformama je itekako važna. Svijet iz dana u dan postaje sve inovativniji, stoga mi moramo bit u koraku s njim kako ne bi bili zaboravljeni.

Digitalizacija je za njih na razini kamenog doba, tako da su takve stvari za njih normalne. Digitalizacija naravno jer je to jedno od najbržih stvari koje možemo odraditi.

Svaki put kada naiđem na „Muzeje i galerije Konavala” neugodno se podsjetim na trenutno stanje kulture u našoj općini. Na primjer, već godinama ostavština našeg kipara i slikara Bruna Stane Grilla čeka zasluženi izložbeni prostor. Što imate namjeru poduzeti da i naša bogata kulturna baština, od arheologije pa do umjetnosti, nađe svoje zasluženo mjesto?

Jedan od razloga zbog kojih sam se odlučio na ovu kandidaturu je upravo nedostatak kulturnih sadržaja u Župi dubrovačkoj. Iako smo mala sredina i zajednica, bogati smo poviješću, kulturom i tradicijom. Od plesa do kazališnih predstava pokazana je velika zainteresiranost domicilnog stanovništva ali i šire, upravo je to pokazatelj potrebe za kulturnim događanjima u našem mjestu. Kulturni dom je samo početak svih kulturnih potreba koji su već davnih dana trebali postojati.

Nemarom aktualne vlasti doveli su kulturu na taj nivo da nam umirovljenici igraju na karata u jedinoj zavičajnoj kući tako da nam je to jedini objekt gdje bi mogli izložit radove uvaženog kipara i slikara Grilla ali ona je nažalost zauzeta. (Sarkazam)

Iako je već pri osnivanju naše općine 1997. godine postojala mogućnost da se s općine Dubrovnik prenese vlasništvo ljetnikovca Beterina i vrijedne okolne zemlje na novoosnovanu općinu, to do danas nije učinjeno. Imate li namjeru to napraviti te barem zaštititi zgradu od daljnjeg propadanja u iščekivanju nekih boljih vremena u kojima bi Beterina moga postati jedan od muzeja ili galerija naše općine?

Prije svega ljetnikovac Beterina je visokovrijedan spomenik kulture na atraktivnoj lokaciji, za početak bi ga se trebalo zaštiti od daljnjeg propadanja, te naravno osigurati njegovu daljnju obnovu. U našoj općini postoji još mnogo takvih povijesnih zgrada o kojima bi se trebalo početi razmišljati i sačuvati kao spomenike kulture.

Ako budemo u mogućnosti da to vratimo nama, učinit ćemo sve da ta ljepotica zaživi.

Kvalitetno gospodarenje otpadom je jedan od dosega svake civilizirane sredine. Imate li namjeru napokon raditi na razvrstavanju otpada na kućnom pragu i poticanju građana da što prije dostignemo europske standarde i preuzete obveze?

Naravno, postupnim mjerama treba doći do razvrstavanja otpada na kućnom pragu. Ali ne treba raditi to samo radi europskih standarda već radi nas samih.

Edukacija građana što znači recikliranje otpada i usput izrada reciklažnog dvorišta u skladu s zakonom o ekologiji.

Jedna od nezbježnih tema je i brza cesta Dubrovnik – Zračna luka. Ta cesta bi prometno rasteretila magistralnu cestu i učinila općinu sigurnijom i turistički atraktivnijom. Nažalost, takav zahvat u prostoru bi nanio nove ožiljke u našem prekrasnom krajoliku. Mislite li da bi nekoliko dužih tunela mogli biti kvalitetno rješenje i kompromis između prometne funkcionalnosti.

Naravno prioritet je da imamo brzu cestu, nije važno to samo za Župu već za cijelu županiju. Međutim, nemoguće je da krajobraz ne dobije nove ožiljke ali tuneli su izvrsni i mogu reći primarni cilj stanovnika Župe. U drugom slučaju Župa će biti prepolovljena na dva dijela.

Ni u kakvom slučaju, to bi bila pljuska svim našim žiteljima.

Jedna od velikih propuštenih prilika naše općine su EU fondovi. Što namjeravate napraviti da se to promijeni?

EU fondovi su kompleksna stvar, zbog toga treba se osnovati posebni odjel pri općini koji će raditi samo na njima. Edukacija i pomoć u vezi toga je prijeko potrebna, jer novci su nam nadohvat ruke a mi ih do sada nismo uspjeli iskoristiti u svom punom potencijalu.

Ured za EU fondove i zaposliti mlade ljude koji ne dolaze iz struktura već one koji znaju što je digitalni svijet, koji pričaju strane jezike, itd.

Nedostatak demokratskih procesa u Župi nije samo civilizacijski problem, to je problem koji isključuje veliki broj kvalitetnih ljudi koji svojim kompetencijama i znanjem mogu značajno doprinijeti u stvaranju bolje zajednice. Hoćete li sve učiniti da se aktiviraju svi Mjesni odbori u Župi?

Komunikacija je najvažnija stavka kvalitetnoga društva, a mjesni odbori su najjasnija veza potreba lokalnih područja sa administrativnom upravom.

Kakvi mjesni odbori pa nismo u bivšem sistemu po meni menadžersko vođenje općine s kompetitivnim ljudima s idejama bez stranačkog predznaka.

Imate li namjeru aktivirati dodatne instrumente neposredne demokracije, odnosno konzultacija sa svim ljudima koji žele doprinijeti neophodnom i ubrzanom razvoju naše općine?

Sa svim ljudima treba što više biti u kontaktu jer jedino se tako problemi mogu rješavati. Sumještani moraju reći što ih tišti, a mi ih moramo saslušati i pomoći.

Vidi pod 23.

U razvijenim zapadnim zemljama mediji su financirani iz općinskih, regionalnih i državnih proračuna zbog poticanja slobode medija. Hoćete li nastaviti financirati medije ali bez uvjetovanja sadržaja i načina pisanja?

Mediji služe kao glas naroda, oni trebaju ukazivati na greške i prilike naše zajednice. Zbog tog razloga ne smiju biti cenzurirani, te ne smiju biti instrument razno raznih političkih opcija. Objektivnost, vjerodostojnost i nepovredivost je njihova osnova zadaća, a samim time njihovo financiranje se treba nastaviti.

Financiranje da, naravno bez uvjeta.

I na kraju slobodna tema, napišite nešto da nije obuhvaćeno prethodnim pitanjima.

Mišljenja smo da se treba u svako mjestu u Župi ulagati jednako i pravedno, te opet približiti upravu narodu, jer oni su tu radi nas. Isto tako, povijest je pokazala da „moć“ može pokvariti svakoga i upravo zbog tog razloga mišljenja smo da treba ograničiti mandat pojedinca. Svaka promjena je dobra promjena. Pozivam sumještane Župe dubrovačke da izađu i glasaju.

Odgovori