Župska trilogija

  • Zašto župska općina
  • Kako do župske općine
  • Kako je počela, što je danas i kakva joj je sudbina

ZAŠTO ŽUPSKA OPĆINA

Ovoga ljeta ispred Roxija sjedi uobičajeno nedjeljno društvo koje se tog dana dotakne pitanja prevelikog broja općina i namjere Vlade da smanji njihov broj na razumnu mjeru.

“Župsku općinu treba ukinuti i pripojiti Gradu” – ispali prozirnu provokaciju dubrovački čovjek za sva vremena i provjereni kadar svih stranaka na vlasti (ustvari jedne te iste koja ima dva ogranka s različitim nazivima). Inače je jako drag, vrijedan i pametan čovjek. Antipod tipičnog dvostranačkog aparatčika.

Provokacija, za divno čudo, upućena jednom Župljaninu prepoznata je kao takva i nije polučila željeni rezultat. Riječ uzima gradski čovjek župskog podrijetla koji vrlo energično brani postojanje župske općine i citira dijalog od prije 25 godina koji je, bar njemu, jednom rečenicom opravdao osnivanje ove naše općine.

“Zašto inicijativa za osnivanje župske općine. Što vam fali u zajednici s Gradom”? – s čuđenjem i dozom nezadovoljstva pita Župljanina gradski čovjek župskog podrijetla. “Vidiš, prijatelju, predbožićno je vrijeme, šetamo prelijepim Stradunom okićenim velikom jelom s balunima, iznad nas svako dvadesti metara svijetleći ornamenti, na sve strane brojni ukrasi i rasvjeta. Sinoć sam iz Zagreba došao na vikend u moju Župu. Mrak, tuga i nevolja na sve strane. Da su bar jednu pituranu bumbetu objesili da visi s nekoga kandelabra”.

Condicio sine qua non! Kako su oko stola sjedali ljudi s nekim intelektualnim vriiednostima daljnja obrazlaganja nisu bila potrebna.

I tako dok je društvo nastavilo s natezanjem je li bolji Ronaldo ili Messi, Župljanin se prisjeti brojnih događaja tijekom bračne veze Grada i Župe. Odlagališta smeća svih vrsta u stvarnom i simboličnom smislu i table DUBROVNIK u Dubokoj Ljuti kako bi Župljani plaćali 2 DM boravišnu pristojbu tijekom Ljetnih igara. Da bi ipak znali da Župa nije ono što piše prije Plata druga ih je tabla DUBROVNIK čekala na prilazu Gradu ispod Bosanke. Imalo se od Župe što uzimati zahvaljujući 30% župskog turističkog udjela u bivšoj općini Dubrovnik.

Nije se puno promjenilo ni poslije 1992. i povratka stanovništva iz progonstva u Župski kraj. “Što rade oni komunalci po Mlinima” – pita telefonom Župljanin tadašnjega pročelnika za komunalne poslove Grada. Ovaj misleći da ga pita Konavljanin odgovori: “Znate, poslali smo nekoliko ljudi čistiti kunete da Župljani vide da se i tamo nešto radi”. Pa tako mali milijun primjera koje Župljanin jako dobro zna, a važniji su i zapisani.

Župljani su nerijetko pokazali koliko vole Grad Dubrovnik ali je postalo očito da Župa mora uzeti svoju sudbinu u vlastite ruke.

KAKO DO ŽUPSKE OPĆINE

Pretpostavljajući da nije jedini koji to primjećuje i zna, te kako nije jedini koji priželjkuje Župu kao samostalnu jedinicu lokalne samouprave, Župljanin zamoli tadašnje čelnike stranke na vlasti da se nađu i porazgovaraju o mogućnosti pokretanja utemeljenja općine Župa dubrovačka.

Na sastanak u Gradskom kotaru Župa dubrovačka 21. svibnja 1995. godine od pozvanih pet odazvalo se njih troje. Župljanin koji je pripremio sastanak predstavio im je zamisao o osnivanju općine potkrijepljujući to gospodarskim i ljudskim potencijalom kojim Župa raspolaže. Nakon početne suzdržanosti dogovoreno je da se pokrene postupak donošenja odluke Vijeća gradskog kotara ŽD o izdvajanju Župe iz Grada Dubrovnika (slike 2 i 3).

Čelništvo stranke na vlasti u Gradu nije bilo presretno kad su im župske kolege priopćile zamisao o osnivanju općine Župa dubrovačka. Počelo je političko povuci-potegni Golijata (Grada) i Davida (Župe), a pomoglo je što je Županija bila naklonjena toj ideji.

Nakon jedne mise u zimu 1996. godine Župljanin organizira skup u hotelu Astarea kojemu je nazočilo stotinjak ljudi. Skup je podržao obrazloženja i inicijativu o osnivanja općine Župa dubrovačka, a čelništvo župske stranke na vlasti pokreće postupak koji je doveo do izdvajanja iz Grada Dubrovnika i osnivanja općine 1997. godine.

************

Čitatelji ne vole duge tekstove pa će treća točka biti objavljena naknadno

Odgovori