Saborski zastupnik

Župa danas je stranica koja na predstojećim izborima neće „navijati“ niti za jednu političku opciju ali će i dalje bez suzdržavanja iznositi svoja viđenja utjecaja politike na život i razvitak u ovoj, još uvijek, općini. Tekst koji slijedi biti će od mnogih „dočekan na nož“ i kao potvrda pisanja protiv nekoga ili nečega. A on (tekst) to nije. On je samo iskreni stav jednog pojedinca, a to što neke istina boli, pa neka boli.

Ne gledam Nedjeljom u 2. Iz više razloga. Emisiju 24. svibnja gledao sam jer gost je bio Nino Raspudić. Ne propušta se emisija u kojoj se uživa u bogatstvu njegova govora. S nekoliko riječi reče više nego mnogi u cijeloj emisiji. Govor koji je toliko različit i neusporedivo nadmoćan u odnosu na zamuckivanja političkih skorojevića koji nas zasipaju rečenicama u kojima se nadmeću poštapalice „provesti implementaciju“, „percepcija javnosti“, „raspravljali smo i diskutirali“ i slična govorna dostignuća.

Profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu Nino Raspudić, hrvatski filozof, književnik, književni kritičar, prevoditelj, publicist, uključuje se u političku utakmicu parlamentarnih izbora u kojoj će izložiti svoju obitelj i sebe širokom spektru zluradih komentara, podmetanja, podmuklih laži i napada. Na pitanje zašto se odlučio uključiti u politiku Nino Raspudić odgovara „kad sam vidio tko se iživljava na nama, koja razina ljudi …“

Eto, čovjek lako pronalazi prave riječi i stavlja ih u pravi kontekst. Te riječi bile su okidač za prekid korona-šutnje na ovoj stranici. Upravo to trpimo u ovoj općini. Iživljavanje i to od koje razine ljudi. Samo dva dana ranije na stranicama Župčice pročitah članak o nevoljkoj kandidaturi našega načelnika na listi za X. izbornu jedinicu. Skromno, kako je na to i navikao, izjavljuje kako nema osobnih ambicija za saborskog zastupnika pa dodaje: “Kao Načelnik svakodnevno se suočavam s nizom problema i moram donositi odluke za koje osobno preuzimam odgovornost. Mislim da je posao Saborskog zastupnika u tom pogledu lakši, jer si dio tima koji zajednički donosi odluke, a time i dijeli odgovornost.” S obzirom da je potrebno teritorijalno zastupiti cijelu Županiju, ne vjerujem da ću u konačnici biti na listi desete izborne jedinice. Lijepo da nam je Načelnik otvorio oči i dao do znanja kako je teže biti načelnik općine nego saborski zastupnik. Mudro govori kad kaže kako si gore dio tima koji diže ruke za odluke donesene u Klubu zastupnika stranke ne naprežući previše glavu da li je to tako ili nije. S takvim stavom to je najlakši posao u Hrvatskoj.

Sjediš povremeno u Saboru i rukom pritisneš zeleno za ono što su ti zaokružili ZA ili crveno PROTIV u materijalima koje i ne pročitaš. Možda je to jedan od razloga zbog kojih glava stranke još uvijek na liste ne stavlja 12 ovaca jer ovca nema ruke a za sada, po saborskom Pravilniku, nogama nije dozvoljeno glasovati. Istovremeno u općini se trebaš suočavati i (sam?) rješavati niz problema iako na plaći imaš dvadeset zaposlenih. I donačelnika. Zato nam i jest kako jest jer načelnik mora znati sve. Od socijalne skrbi, graditeljstva, turizma, gospodarstva, infrastrukture, groblja, … U drugom citatu naivno otkriva jedan od predizbornih spinova stavljanjem na liste kandidata po teritorijalnom ključu. Pitanje je što ćemo s onim zaklinjanjem kako će nas predstavljati i mladi, sposobni i školovani, neškolovani ali mudri ljudi s iskustvom, neokaljane časti i bez korupcijskih afera? Zašto ne izvrsnost nego teritorijalni ključ? Možemo zamisliti s kojim će oduševljenjem glasači Baške vode, Zagvozda, Bola na Braču, Kule norinske, Vela luke, Zažablja pa sve do Stona pohrliti na izbore slaveći listu na kojoj će biti ime našega Načelnika. Velika većina njih neće niti pogledati, a ako i pogleda vidjeti će imena za koja nikada nisu ni čuli. Pa ako je već tako zašto nas u Saboru ne bi zastupali i sposobni mladi ljudi, ali i oni koji nisu školovani ali imaju ono nešto kao pok. Josip Pankretić. Bio je istinski seljak a jedan od najboljih saborskih zastupnika koje je Hrvatska imala. Završio je četiri razreda pučke škole a svojim je govorima oduševljavao cijelu Hrvatsku. Zato što je mislio svojom glavom i govorio što jest i kako jest.

Počašćeni smo da je našoj općini ukazana čast o mogućem stavljanju na listu općinskog načelnika iako se pribojavam da je to zadovoljavanje forme kako bi se veselila sva čejad po Župi a i nekoliko kilometara okolo nje. Nisu ljudi iz vrha stranke slijepci.

Znaju oni da će Župa sigurno donijeti većinu broja glasova bio naš načelnik na listi ili ne. Ipak, dok odzvanjaju župska zvona slaveći misnu euharistiju molim Boga da pogleda na nas Župljane, da učini mirakul i pomogne da se na listu X. izborne jedinice stavi našega Načelnika kako bi postao saborski zastupnik. Za dobrobit Župe. I za izravni prijenos sučeljavanja Nina Raspudića i Silvia Nardelli.

Odgovori