Župka sluša

Po svemu sudeći prošla godina je lijepo završila, osnovala se “Župska stranka – Župka”, a ova je dobro počela jer je “Župka” počela slušati. Ono što je u uređenim zemljama normalno u našoj „političkoj” stvarnosti je, usudio bi se reći, revolucija. Zamislite, nije ni predizborna kampanja a netko vas nešto pita, i još sluša. Nečuveno, barem na brdovitom Balkanu.

Čini se da je „Župka” počela slušati i prije osnivačke skupštine, jer je većina ljudi tražila udruživanje župske opozicije, koja samo tako može predstavljati ozbiljnu političku alternativu. I, zaista, eto, čudo se događa. Izgleda da su mladi župljani osjetili da je politika u demokraciji samo servis građana koji bogato plaćaju, a zauzvrat očekuju rješavanje tekućih problema i kvalitetnu viziju te pripremu budućnosti. A, opet, sve te aktivnosti je puno bolje voditi u stalnom kontaktu s ljudima. Netko će reći: „A zašto te plaćam kad ti još moram objasniti što ti je činiti”? Nije baš tako jednostavno. Struka treba, podrazumijeva se, ponuditi kvalitetno rješenje, ali istovremeno ne smije izgubiti dodir sa svakodnevnim životom. Ne treba nikada zanemariti stanje na terenu, poslušati mišljenje, potrebu, iskustvo. Ne postoji toliko stručna osoba koja neće nešto naučiti od ljudi koji žive svakodnevno neku situaciju i imaju veliko iskustvo.

Zato mi je izuzetno drago imati priliku i pozdraviti jednu kvalitetnu inicijativu. „Župa danas” s veseljem prati svaki pozitivni pomak koji bi mogao u budućnosti stvoriti ljepše okruženje za život i rad u našem prelijepom kraju.

Na kraju nekoliko konstruktivnih savjeta:

  1. Treba napraviti i web stranicu koja će pomoći u kontaktu onima bez Facebook profila;
  2. Nisu svi stanovnici Župe informatički opremljeni pa se treba pojaviti i na terenu;
  3. Ljudi imaju potrebu upoznati vas, porazgovarati, stvoriti dojam o ljudima koji se nude kao alternativa;
  4. Nakon „Župka sluša” trebalo bi slijediti „Župka čuje”, „Župka razumije”, „Župka razmišlja”, „Župka predlaže”;
  5. Barem jednom mjesečno je potrebna neka inicijativa. Susret sa stanovništvom na temu: prikupljanje, razvrstavanje i odlaganje smeća, kanalizacija, društveni prostori, prostorni plan i vizija Župe za 20 godina, promet, razvoj turizma, gospodarstvo, politika i aktivizam, voluntarizam itd. itd.

Očito je da ste se upustili u veliki i nezahvalan posao, i to je „loša vijest”. Dobra vijest je da niste sami, ima još ljudi koji hoće i mogu. Morate doprijeti i do njih a lakše je nego što mislite.

Odgovori