Župski jahači Apokalipse

Četiri jahača Apokalipse su mitske figure i pojavljuju se u Bibliji u šestom poglavlju Otkrivenja Ivanovog. Stihovi opisuju 4 jahača na konjima od kojih svaki predstavlja jedno zlo među brojnim zlima koja se pojavljuju kako ljudi na Zemlji gube humanost i odlike ljudskosti.

Za ovu prigodu pozornost usmjeravamo prema Trećem jahaču koji jaše crnog konja i dolazi kao posljedica rata i razaranja drugog jahača. U Evanđelju po Mateju (24, 4-6) piše: “Isus im odgovori: ”Pazite da vas tko ne zavede! Mnogi će doista doći u moje ime i govoriti: ‘Ja sam Krist!’ I mnoge će zavesti”.

Para mi se, zapravo pouzdano znam, da su mnogi i zavedeni.

Poslije Drugog jahača koji predstavlja rat, a provali smo ga, stigao je u Župu i Treći jahač apokalipse. „Ja sam domoljub, a ti nisi“ – čarobna je formula Trećega jahača koji je, mudro uspostavivši lokalnu poslušničku „domoljubnu“ infrastrukturu, pokrenuo lavinu investicijske destrukcije pod krinkom razvitka i blagostanja.

Hrvatski istinski domoljub Bruno Bušić ubijen u Parizu od UDBE 1978. godine, u jednoj je prigodi izjavio: „Svak nas je krao i potkradao, a najteže će biti kad nas naši budu krali i prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velika ptica grabljivica. Kako tada nas spasiti od nas samih?’

Teško, možda čak i nikako.

Nakon što su nas s našim soldima usrećili investicijama po Župi rušeći stare hotele i gradeći nove, planiraju još novih samo nikako doznati tko će donijeti taj silni novac iz inozemstva. U međuvremenu stiže nam vijest iz Ministarstva turizma o nekoj vrsti kontroliranog rasta tzv. apartmanizacije Hrvatske. Ministar Gari Capelli najavio je kako radi na zakonu koji će omogućiti gradovima i županijama ograničavanje otvaranja novih apartmana. Dubrovnik je inicijativu objeručke prihvatio. Zamjenica gradonačelnika Dubrovnika Jelka Tepšić uvjerava kako će Gradska uprava biti spremna poduzeti sve što treba kako bi se ograničio broj smještajnih kapaciteta.

Na ovakve su se mjere u Ministarstvu turizma odlučili zbog pritiska na infrastrukturu.

Tu smo dakle! Pa zar ljudi koji nešto znaju o turizmu o tome ne govore i upozoravaju već godinama kako bez potrebne infrastrukture nema rasta turizma?

Logičan slijed razmišljanja je slijedeći: Općina sredstvima poreznih obveznika radi planove izgradnje turističkih objekata u Kuparima i Platu od kojih će profit uzimati inozemni vlasnici, radna mjesta u tim hotelima će se otvarati za nove kvote nezaposlenih iz istočne Hercegovine jer ih u Župi nema, a istovremeno će se stanovništvo Župe suočiti s redukcijom proširenja broja smještajnih jedinica turističke namjene!

Doduše, izgleda da je u nas sve što ne valja moguće ali me zanima koji će to zakon zabraniti domicilnom stanovništvu da otvori apartman s 3-4 ležaja a istovremeno Općina pravi planove o gradnji 7 hotela s kapacitetom 3.500 kreveta. Srećom prave „proceduralne greške“ pa se planovi rastežu u nedogled u što vjerujem kao i u razlog svojevremenog dovoženja zrakoplovom dolfina iz USA koji su, kako nam je priopćeno, po Župskoj vali i oko Bobare tražili minska polja.

Župa dubrovačka po piscu ovih redaka ima četiri ključna prioriteta: Došlo je vrijeme da Općinu vode sposobni, školovani, pošteni mladi ljudi, izgraditi sustav prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda, izgraditi brzu cestu iznad (a ne ispod) sela u Postranju i zabraniti gradnju novih hotela (izuzetak hotel u Kuparima maksimalnog kapaciteta do 400 ležaja).

U protivnom će po župski turizam stići i Četvrti jahač apokalipse.

Odgovori