Što je u 2017. godini odrađeno od planova i kako se troše naša sredstva?

Turistički ured TZOŽD u Financijskom izvješću za 2017. godinu donosi planirane i ostvarene troškove rada Ureda. Na 3 zaposlena djelatnika na neodređeno vrijeme i 1 sezonca ova je Zajednica potrošila 560.573,31 kunu te s materijalnim i nematerijalnim troškovima Ureda ukupnih 760.017,96 kuna. Preko 100.000 €.

Ured radi na temelju Statuta TZOŽD i jako je ažuran i poduzetan na području oglašavanja, tiskanja prospekata, brošura, turističkih karata i monografija „online“ i offline“ komunikacija, marketinške infrastrukture, multimedijalnih materijala, a u posljednje vrijeme i odlazaka na turističke sajmove (London, Berlin). Rado uskače u pripomoć Općini pa osim zakonske obveze uplate 30% prihoda boravišne pristojbe zna, primjerice, „donijeti odluku“ o plaćanju 150.000 kn za pojačano zalijevanje zelenila potrebitog radi velikih vrućina, sudjelovati u rekonstrukciji šetnice kroz Srebreno i slično.

Radno vrijeme je birokratskog tipa i nije prilagođeno potrebama turističke sezone. Tijekom zimskih mjeseci aktivnost je siromašna i uglavnom se svodi na pripreme tiskanja novih brošura, izrade web stranica, odlaske na turističke sajmove, manifestaciju PLAVI CVIJET, pripreme sjednica Turističkog vijeća i Skupštine, te poneke radne aktivnosti manjega značaja. Praktično gledano to je 5 mjeseca godišnjeg odmora.

Stariji će se stanovnici sjetiti pok. Tonća Marege koji je na posao išao svakodnevno pješke iz Mlina do Ureda, obilazio pješačke staze, kontrolirao čistoću plaža i okoliša, obilazio hotele i privatne iznajmljivače, te radio niz poslova koji su u onim vremenima bez modernih medija i interneta iz godine u godinu podizali ugled i prestiž turizma u Župi dubrovačkoj. Nije gledao da li je radni dan, nedjelja ili praznik. Danas svjedočimo neradnim vikendima i spajanju praznika i vikenda u 4 neradna dana te uzimanju godišnjeg odmora dok traje turistička sezona, nepoštivanju radnog vremena i zlouporabama resursa turističke zajednice.

Jako se puno ljudi u Župi žali na rad Ureda ali to neće pomoći u sustavu koji je pod kontrolom nekolicine ljudi kojima postojeće stanje odgovara. Dobar prijatelj i kolega mi je ispripovijedao kako je bio u Uredu i pitao ih: „A što vi ovdje uopće radite“?

Natječaji za radna mjesta su nevidljivi, a ispunjavanja zakonskih uvjeta su upitna. Ovlasti rukovođenja su prevelike, a primjetna je neumjerenost, bahatost i neopravdani izdaci u trošenju sredstava članova TZ (u slijedećoj objavi o trošenju sredstava i programu Župsko ljeto).

Odgovori